in English

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Łódź Design Festival

Pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu dizajnu w Łodzi odbyła się w 2007 roku. Agnieszka Jacobson-Cielecka dołączyła rok później w roli Dyrektor Artystycznej, a także kuratora wystawy programu głownego Play & Joke. W kolejnych latach, aż do 2012 uczestniczyła w dojrzewaniu koncepcji imprezy, która z lokalnego festiwalu w ciagu kilku lat zyskała renomę najważniejszego i największego festiwalu projektowania w Europie Środkowej i Wschodniej. Agnieszka Jacobson-Cielecka była też kuratorem wystaw programu głównego w kolejnych edycjach: 2008: Play & Joke, 2009: Design Tales, 2010: Crumple Zone, 2011: Dziecinada. Polski dizajn dla dzieci, 2012: Kto Ty jesteś? (razem z Klarą Czerniewską).
Festiwal designu ma wyraźnie kuratorski charakter. Skupionym wokół jednego zagadnienia wystawom programu głównego towarzyszą program konferencyjny podzielony na bloki tematyczne oraz własne formaty - „Make Me” i „Must Have”. „Make Me” to konkurs dla młodych projektantów organizowany od 2008 roku, z nagrodą główną rzędu 20 000 pln. „Must have” jest plebiscytem polskich produktów, nominowanych i wybieranych przez grono ekspertów. Wystawa po pierwszej edycji plebiscytu w 2011 roku była z powodzeniem prezentowana podczas Salone del Mobile w Mediolanie w 2012 roku. Kolejna edycja w 2013 roku. Agnieszka Jacobson-Cielecka jest przewodniczącą jury w obu konkursach.
Z czasem zmieniało się podejście organizatorów do tego, czym jest projektowanie. Od przeglądu współczesnych praktyk projektowych przeszliśmy do ujęcia problemowego - w roku 2012 tematem ramowym festiwalu była Świadomość, w 2013 będzie nim Humanizm.

www.lodzdesign.com