in English

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Crumple Zone (2010)

„Strefa zgniotu” to określenie, stosowane najczęściej w motoryzacji, opisujące tę część pojazdu, która w razie kolizji z przeszkodą ulega deformacji (zgnieceniu) pochłaniając przy tym znaczną część energii pojazdu. Wbrew pozorom samochód, którego przód ulega znacznemu zgnieceniu, jest bezpieczniejszy od takiego, który mając sztywną ramę – zachowa swoją formę.
Przedmioty zaprezentowane na wystawie są w jakiś sposób przetrącone – kulawe, krzywe, niestabilne. Mają pogięte nogi lub całe ciała. Powygniatane fotele, zakrzepłe formy worków i sterty poduszek, wyglądają, jakby ucierpiały w bitwie. Takie jest pierwsze wrażenie. Drugie jest inne – pogięte i wyglądające jakby słabo trzymały się na nogach przedmioty mają w sobie delikatność i precyzję origami, ale także dynamikę i spontaniczność przyłożonej do nich siły. Inne z kolei są zlepione i zbite z innych przedmiotów. Wszystkie mają w sobie energię, która wpływa na ich tożsamość.

Uczestnicy: AZE Design (PL), Bas van der Veer (NL), Bertjan Pot (NL), Brunno Jahara (BRA), Cappellini (IT), David Dolcini & Vittorio Venezia (IT), e27 (DE), Flip Sellin (DE), Foscarini (IT), Form Us With Love (SE), Frank Willems (NL), Inside (IT), Kompott (PL), Kosmos Project (PL), Kraud (DE), mottoWasabi (FIN), PLecy (AZe Design + Beton) (PL), Sebastian Jansson (FIN), Serhan Gurkan (Turcja), TAF (SE)