in English

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Moderna

moderna-plakat-poziom

Kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny

Trzecia z serii wspólnie kuratorowanych wystaw (po Unpolished i Polished Up). Była pokazywana w Helsinkach w ramach Helsinki Design Week 2015, w Stalowej Woli w ramach Dni Dizajnu 2015 i podczas Lubelskich Dni Modernizmu w 2016 roku.

Różne są definicje modernizmu. Niektóre dotyczą okresu historycznego, inne cech formalnych. W naszym rozumieniu modernizm, w tytule wystawy nazwany potocznie „moderną”, to sposób myślenia. Równowaga formy i funkcji, szczerość materiału, połączenie powtarzalnej produkcji przemysłowej z rzemieślniczym, wypracowanym detalem. Ta współpraca pomiędzy projektantem a rzemieślnikiem i przemysłem wydała nam się najważniejszym wyróżnikiem „modernistycznego” myślenia, które możemy obserwować we współczesnym dizajnie. Przygotowując wystawę zdecydowaliśmy, że zaprezentujemy na niej wdrożone polskie projekty oraz zrealizowane w krótkich seriach koncepty, w których choć przedmioty odpowiadają na to samo założenie projektowe, różnią się pomiędzy sobą, bo taka jest charakterystyka wybranego przez projektanta materiału lub sposobu produkcji.
Istotną częścią projektu jest realizacja przygotowana specjalnie na wystawę przez młodą projektantkę Alicję Patanowską, we współpracy z Krośnieńskimi Hutami Szkła „KROSNO” oraz Fabryką Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu. Zrealizowane obiekty w szczególny sposób podejmują hasło wystawy „przemysł + rzemiosło”. Prezentowane na wystawie prototypy mają potencjał wdrożeniowy, a jednocześnie charakteryzuje je szczególna dbałość o detal wypracowana w oparciu o najlepsze wzorce współpracy z rzemieślnikami. Liczymy, że ta prezentacja przyczyni się do ożywienia międzywojennej tradycji współpracy między polskimi projektantami, rzemieślnikami i przemysłem, tak charakterystycznej dla polskiego modernizmu, a w szczególności dla Stalowej Woli – modernistycznego miasta zbudowanego w latach 30. XX wieku zgodnie z wybranymi przez nas dla wystawy założeniami: równowaga formy i funkcji, szczerość materiału, połączenie powtarzalnej produkcji przemysłowej z rzemieślniczym, wypracowanym detalem.

Organizator wystawy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Zdjęcia: Paweł Grobelny
Grafika: Beton

MODERNA-Helsinki-11
MODERNA-Helsinki-01
MODERNA-Helsinki-05
MODERNA-Helsinki-21
MODERNA-Helsinki-22