in English

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Naturalne zasoby polskiego designu

Pierwsza z serii wystaw poszukujących odpowiedzi na pytanie o tożsamość polskiego projektowania prezentuje wpływ tradycyjnych materiałów, motywów zdobniczych i technik ludowych na współczesne polskie wzornictwo, sztuki dekoracyjne i architekturę. Jest próbą syntezy, uporządkowania i zebrania w jednym czasie i miejscu prac zainspirowanych polską sztuką i rzemiosłem ludowym; formą, materią, rozwiązaniami technicznymi, czy wreszcie poetyką.

Traktowane z osobna, zaprezentowane na wystawie prace nie przywodzą na myśl ludowych skojarzeń. Zawarta w nich inspiracja nie jest bezpośredna, lecz przetworzona, ukryta. Są współczesne, radosne, młode. Zebrane razem mają wyraźnie folklorystyczny charakter, który staje się czytelny w dialogu przedmiotów - poprzez ich kolorystykę, tworzywo, zdobnictwo. W ten sposób, poprzez zakorzenienie w rodzimym rzemiośle, sztuce zdobniczej i tradycji ludowej, prezentowane obiekty współtworzą tożsamość polskiego designu, równocześnie pozostając w głównym nurcie europejskiego projektowania.

Projektanci i architekci: Aleksandra Adamczyk, Aze Design, Beton, Beza Projekt, Katarzyna Bogucka, Chrum.com, DBWT, Tomasz Głowacki, Gogo Design, Aleksandra Grzonka, Kafti Design, Bogdan Kosak, Kosmos Project, Krystian Kowalski, Agnieszka Lasota, Malafor, Karina Marusińska, Bartosz Mucha, Moho Design, Monika Ostaszewska, Platform, Radsław Podsiadło, Joanna Rusin i Agnieszka Czop, Tomek Rygalik, Magdalena Trzcionka, Vis a Vis, DB2 (Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński), Marta Wojciechowska, WWAA Architekci.

Wystawa była prezentowana w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (2009) oraz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie w ramach projketu Rzecz małopolska. Etnodizajn Festiwal (2009).