in English

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Polished Up. Design from Poland.

Wystawa Polished Up. Design from Poland jest kontynuacją projektu Unpolished (www.unpolished.pl ), który w latach 2009-2013 był z powodzeniem prezentowany w ponad 20 lokalizacjach w Europie i w Azji. Wystawa Unpolished skupiała się na postawach projektowych pokolenia, które dorastało w dobie przemian politycznych i transformacji gospodarczej.
Pięć lat później, ci sami projektanci i ich młodzi koledzy z powodzeniem współpracują z przemysłem, wdrażając do produkcji lub profesjonalnie wytwarzając we własnym zakresie wzory, które dowodzą nie tylko umiejętności projektowych lecz także znajomości technologii, współpracy w zespołach i dobrego rozpoznania rynku.
Kryterium jakie zastosowaliśmy wybierając obiekty na wystawę to właśnie współpraca między projektantem a producentem, świadoma decyzja o wspólnym ryzyku wypuszczenia na rynek przedmiotu dostępnego i adresowanego do określonej grupy odbiorców. Choć grupa docelowa często jest elitarna, choć wybranym produktom daleko do określenia „masowy” są jednak dowodem, że polski rynek zmienia się i dojrzewa.
Polished Up to subiektywny kuratorski wybór, który nie ma za zadanie pokazać jaka jest sytuacja designu w Polsce. To zaledwie wycinek, lecz naszym zdaniem znaczący i wart uwagi.
Przez te 5 lat nie zmieniło się jedno. Polscy projektanci wciąż myślą prosto. Doceniają naturalne materiały, flirtują z rzemiosłem i tradycją. Mają poczucie humoru. I niech tak pozostanie.

Uczestnicy: Tomasz Augustyniak / Delivie; Beza Projekt / Vox; Bongo Design; Design Lab; Paweł Jasiewicz; Jan Kochański / Delivie; Karina Marusińska / Vox; MOWO / Marmorin; Bartosz Mucha / Poorex; Nonegrupa / Termagroup; Tomasz Rygalik / Profim; Tabanda; Vitamina D; Mikołaj Wierszyłłowski / Noti

Edycje: IMM Cologne. The International Furnishing Show, 13-19 stycznia 2014
Dni Dizajnu w Stalowej Woli 27 września do 11 listopada 2014 www.dnidizajnu.pl
Institute of Design Kielce 19 grudnia 2014 do 25 stycznia 2015 www.idkielce.pl
Gdynia Design Days, 3-13 lipca 2015 www.gdyniadesigndays.eu
Designblok Praga, Czechy, 20-27 października 2015 www.designblok.cz