in English

Agnieszka Jacobson-Cielecka

Unpolished. Young design from Poland

unp-logo999x666

Kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny

Wystawa była próbą znalezienia wspólnego mianownika polskiego projektowania - wartości, które łączą projektantów młodego pokolenia, wyrastającego w czasie politycznych i gospodarczych przemian w Polsce. Unpolished to obraz pokolenia zatrzymanego w kadrze, pokazanego przez pryzmat decyzji projektowych, wyborów dotyczących materiału, formy a także sposobu wytwarzania swoich projektów.
Wystawa prezentuje najciekawsze prace i dokonania młodych projektantów i architektów – prototypy, unikaty i limitowane serie. Projekty, które są charakterystyczne przez swoje zakorzenienie, lokalność, ironiczny komentarz. Unpolished pokazuje, że polski design i architektura, czerpiąc z bogatych polskich doświadczeń i tradycji, są zjawiskiem odrębnym, a tym samym atrakcyjnym i wartym poznania.

Wystawa podróżowała po Europie i Azji od 2009 do 2013 roku. Była pokazywana na najbardziej prestiżowych festiwalach designu i w muzeach sztuk użytkowych m. in. Salone del Mobile w Mediolanie, Designer’s Days i Design Week w Paryżu, Inno Design Tech Expo w Hongkongu, w Muzeum Sztuk Użytkowych w Kolonii i Budapeszcie, oraz Muzeum Designu w Helsinkach.
W 2014 roku, Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny zainaugurowali nowy projekt kuratorski pod tytułem Polished Up, prezentujący jak rozwija się polska scena projektowa, poprzez prezentację udanych przykładów współpracy lokalnych producentów z projektantami.

Projektanci (różny skład w zależności od edycji): Aze Design, Agnieszka Bar, Beton, Joanna Bylicka, Grzegorz Cholewiak, Agnieszka Czop i Joanna Rusin, dbwt , Fawory, Maciej Gąsienica-Giewont, Gogo, Kafti, Agnieszka Kajper, Kompott, Bogdan Kosak, Krystian Kwieciński, Kosmos Project, Lapolka, Malafor, Karina Marusińska, Mopsdesign, Bartosz Mucha, Alicja Patanowska, Monika Patuszyńska, Katarzyna Delfina Petkow, Plecy, Puff-Buff Design, Tomek Rygalik, Strawberry Kingdom, Magdalena Trzcionka, Wzorowo, Oskar Zięta.

Architekci: Beton, db2 Architekci, Jojko+Nawrocki Architekci, Medusa Group, Moomoo Architects, nsMoonstudio, Plus 48, Stadtpark (obecnie Chmara.Rosinke)

www.unpolished.pl

DSC-0407
DSC-0360
DSC-0399
DSC-0342
Pierwsza edycja Unpolished w Brukseli, wrzesień - październik 2009

UNPOLISHED-Young-design-from-Poland-4-Kopenhaga-03
UNPOLISHED-Young-design-from-Poland-4-Kopenhaga-04
UNPOLISHED-Young-design-from-Poland-4-Kopenhaga-05
Unpolished w Kopenhadze, sierpień 2010

UNPOLISHED-Young-design-from-Poland-1-Mediolan-01
UNPOLISHED-Young-design-from-Poland-1-Mediolan-07
UNPOLISHED-Young-design-from-Poland-1-Mediolan-09
UNPOLISHED-Young-design-from-Poland-1-Mediolan-12
Unpolished na Ventura Lambrate w Mediolanie, kwiecień 2011